Hava Yastıkları Hakkında Yanlış Bilinenler
oto servis tamir bakim

Hava Yastıkları Hakkında Yanlış Bilinenler


Kazalarda hayat kurtaran hava yastıklarının çalışma prensipleri hakkında birçok kullanıcı yeterli bilgiye sahip değil. 
Otomobillerde güvenlik fikri, ilk ölümlü trafik kazası sonrasında ortaya çıktı. Otomobil üreticileri, otomobilleri daha güvenli hale getirebilmek için yeni sistemler geliştirmeye başladı. Bu çalışmaların sonucunda öncelikle kazanın oluşumunu engellemek ve çarpışma kaçınılmaz ise sürücü ve yolcuları korumaya yönelik aktif ve pasif güvenlik aksesuarları ortaya çıktı. 
Çarpışma sırasında sürücü ve yolcuların hayatını koruyan en önemli aksesuarların başında havayastığı ve emniyet kemeri geliyor. Ancak, sürücüler havayastığının tek başına koruma sağladığı gibi yanlış bir bilgiye sahipler. Oysa, havayastıkları emniyet kemer sistemine ilave bir sistemdir. 
Emniyet kemerleri takılı değilse havayastıkları yarar yerine zarar verir. Havayastıkları, aracın sert bir cisme ön taraftan 25 km'den daha yüksek hızlarda ve aracın ön köşelerinden itibaren yana doğru 30 dereceyi geçmeyecek şekilde çarpması sonucu açılır. 
Ayrıca gereksiz yere veya uygunsuz zamanda açılan hava yastıkları yaralanmalara da neden olabileceği için, çalışmaları elektronik sistemler ile çok özel koşullara bağlanmıştır. Havayastığı ve çalışma prensipleri hakkında birçok kullanıcı yeterli bilgiye sahip değil. Havayastıkları, her kaza anında açılan ve kaza sırasında yastık gibi durarak araç içinde sağa sola savrulan yolcuları koruyan bir sistem olarak algılanıyor. 
Doğru bilinen yanlışlar 
* Yandan gelen çarpmalarda ön havayastıkları açılmaz. Yan havayastıkları varsa, önden çarpmada olduğu gibi, aynı uygun koşullar gerçekleştiğinde açılırlar.
* Arkadan çarpmalarda havayastıkları açılmaz.
* Takla atma halinde havayastıkları açılmaz.
* Üst bölgeden gelen çarpmalarda havayastıkları açılmaz.
* Kontak on konumunda değilse havayastıkları açılmaz.
* Havayastıklarının kullanım amacı sadece ilk çarpma anında havayastıklarının bulunduğu koltuklarda yolculuk eden kişilere yansıyacak darbenin ilk anki şiddetinin etkisini azaltmaktır.
* Havayastıkları göz açıp kapama süresince 125 milisaniyede açılır ve hemen arkasından sönerler.
Bilgi, görüş ve öneri için : bilgi@bulusoto.com