Sıcak Havada Sürüş Uyarıları
oto servis tamir bakim

Sıcak Havada Sürüş Uyarıları

     • Aşırı sıcak havalarda araç kullanırken bilinmesi gerekenler.
Havaların ısınması ve tatil döneminin gelmesiyle birlikte, Konya Emniyet Müdürlüğü, sürücüleri, saat 12.00-16.00 arasında trafiğe çıkmamaları, 3 saatten fazla araç kullanmamaları, yolculuğa çıkmadan önce ağır ve yağlı yiyecekler yememeleri konusunda uyardı. 
Konya Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü yetkilileri, sıcağın etkili olduğu 12.00-16.00 saatleri arasında zorunlu olmadıkça trafiğe çıkılmamasının iyi olacağını belirterek, şu önerilerde bulundular: 
"Mümkünse yolculuklar sabah ve akşam serinliğinde yapılmalı. Kesinlikle yorgun ve uykusuz şekilde direksiyona geçilmemeli. Yorgunluk ve uykusuzluk, sıcak nedeniyle dikkat kaybına yol açabilir. Uzun yollarda sürücüler 3 saatten fazla araç kullanmamalı. Bu durumda refleks zayıflar. Yorulan gözler, ayaklar ve kollar mutlaka dinlendirilmeli. Terlikle araba kullanılmamalı, onun yerine daha rahat kullanma imkanı sağlayan spor ayakkabı tercih edilmeli." 
Yiyeceklere de dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden yetkililer, dikkat kaybına yol açacak ağır ve yağlı yiyeceklerden uzak durulması, yolculuğa çıkmadan önce kişiyi daha rahat ettirecek meyve ve sebze ağırlıklı beslenmeye özen gösterilmesi gerektiğini kaydettiler. 
 
Bilgi, görüş ve öneri için : bilgi@bulusoto.com